Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

13.11.2018Rozširovanie afrického moru ošípaných (ASF) v Belgicku vyvolalo diskusiu o tom, ako zvládnuť rastúcu populáciu diviakov.

Doposiaľ bolo nájdených 159 uhynutých diviakov pozitívne diagnostikovaných na AMO, informovalo o tom NPA. Všetky uhynuté diviaky boli nájdené v infikovanej zóne a vírus doposiaľ nebol zistený v domácich ani komerčných chovoch ošípaných. Všetky ošípané z týchto chovo v blízkosti francúzskej hranice v infikovanej zóne boli zabité. 

Situácia je v Belgicku zdanlivo pod kontrolou, pozornosť sa však zameriava na rastúcu populáciu diviačej zveri. V severezoápadnom Belgicku, v blízkosti infikovanej zóny, existuje veľa komerčných chovov ošípaných, ale aj veľké množstvo diviakov. V praxi to znamená, že v prípade potvrdenia AMO v tomto území môže dôjsť k veľkým ekonomickým stratám. Belgickí zástupcovia poľnohospodárstva preto vyzvali k zníženiu počtu diviakov.

Pokiaľ ide o trh, rozdiel medzi cenami v Belgicku a ostatnými krajinami sa znižuje, zatiaľ čo vývoz belgických ošípaných a bravčového mäsa stúpa po zavedení zákazu vývozu niekoľkými krajinami po objavení vírusu AMO v septembri.
13.11.2018
Obr. 1: Aktuálna situácia v Belgicku k 13.11.2018

Zdroj: http://www.npa-uk.org.uk
Autor: M.Hustinová

Hľadať

CELOŠTÁTNA POĽOVNÍCKA VÝSTAVA A AGROKOMPLEX 2022

ax a cvpp

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Tempus Car solo page 0001 

Telekomunikačný partner

O2BD

Zmluvní Partneri:

 

m hunt


ibo jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

oz zelen

 

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.