Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

diviak200Odmeny, či tzv. zástrelné za ulovenie diviaka sú vyplácané v mnohých krajinách, aby motivovali poľovníkov k zníženiu ich stavov. Nedávny príklad z USA však hovorí o tom, že zavedenie zástrelného nemusí priniesť len pozitívne výsledky. Vo Vestníku spoločnosti Wildlife Society o tom informuje Stephen Ditchkoff a jeho kolegovia.

V americkom štáte Georgia tam diviaky žijú vo veľkom vojenskom priestore už viac ako 100 rokov. Vzhľadom k významným škodám sa úrady niekoľko rokov snažia o zníženie stavov. Z toho dôvodu bol okrem individuálneho lovu povolený aj lov na vnadisku a odchyt do pascí. Aj keď boli vyplácané odmeny za odlovenie, očakávaný úspech sa nedostavil. Počet diviakov sa počas výskumu dokonca zvýšil. Zároveň sa zväčšila aj veľkosť čried a počet diviačat na jednu diviačicu. Dôvodom bola zrejme hojnosť potravy a prikrmovanie. Súčasne bol pozorovaný aj vyšší počet kancov a menej diviačíc.

Podobná situácia môže nastať aj v iných krajinách. Veľké úsilie o zníženie stavov diviačej zveri v čase ohrozenia africkým morom ošípaných môže byť zbytočné, najmä v rokoch, keď je hojnosť potravy, ako tomu bolo napríklad aj v roku 2018. Zloženie populácie je prinajmenšom rovnako dôležité ako absolútna výška stavov. Na Slovensku bolo od začiatku ohrozenia AMO z okolitých krajín za približne dva roky odlovených už viac ako 130 000 tisíc diviakov.

Zdroj: www.africkymorprasat.cz, www.wildundhund.de 
Foto: ilustračné
Autor: M.Hustinová

Hľadať

CELOŠTÁTNA POĽOVNÍCKA VÝSTAVA A AGROKOMPLEX 2022

ax a cvpp

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Tempus Car solo page 0001 

Telekomunikačný partner

O2BD

Zmluvní Partneri:

 

m hunt


ibo jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

oz zelen

 

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.