SPK

Tohtoročný zoznam medializovaných prehreškov a individuálnych zlyhaní držiteľov poľovných lístkov je každým dňom dlhší a vzbudzuje všeobecné pohoršenie absolútnej väčšiny poctivých poľovníkov, traumatizuje verejnú mienku a polarizuje spoločnosť! Ide o činy konkrétnych jednotlivcov, kvôli ktorým je odsudzovaná celá 63-tisícová komunita poľovníkov, spochybňovaná úloha a poslanie poľovníctva v modernej spoločnosti.

Slovenská poľovnícka komora, ako organizácia združujúca všetkých držiteľov poľovných lístkov, je od začiatku tohto roka konfrontovaná opakovanými prípadmi odstrelu spoločenských a hospodárskych zvierat. Napriek tomu, že v niektorých prípadoch zastrelenia psov v poľovných revíroch porušili platné právne predpisy aj majitelia psov, následné konanie niektorých držiteľov poľovných lístkov bolo v príkrom rozpore minimálne s etickým kódexom poľovníka (príloha č. 1 Stanov SPK). Odstrely koní, ktorých okolnosti sú ešte stále predmetom vyšetrovania sú ďaleko za hranicou akejkoľvek akceptovateľnosti a SPK sa od takejto svojvôle jednotlivcov dôrazne dištancuje. Práve poľovníci predstavujú možno najpočetnejšiu skupinu chovateľov psov na Slovensku. K poľovníctvu patrí chov psov historicky od nepamäti, o to bolestnejšie vnímame takéto neuvážené skutky našich členov.

Prezídium Slovenskej poľovníckej komory, po vyhodnotení skutkovej podstaty všetkých prípadov a po posúdení vývoja prejavov nezodpovednosti a nedisciplinovanosti niektorých svojich členov začalo s prípravou zmien ustanovení Stanov SPK, Disciplinárneho poriadku SPK a v neposlednom rade s návrhom zmien poľovníckej a s výkonom práva poľovníctva súvisiacej legislatívy. Spoločným cieľom týchto aktivít bude predchádzanie takémuto svojvoľnému konaniu jednotlivcov zvýšením spoločenskej i samosprávnej kontroly, zavedením registra disciplinárnych previnení a porušení zákonných a podzákonných noriem ale aj výrazné sprísnenie postihov.

SPK a jej odborné komisie:

• pripravia návrhy na zmenu a doplnenie ustanovení zákona o poľovníctve týkajúcich sa právomoci odstrelu psov a mačiek vrátane sprísnenia sankcií za ich neoprávnený odstrel,
  • pripravia návrh zmien ustanovení Stanov SPK a ďalších interných predpisov s cieľom, aby tí, ktorí spáchajú trestný čin pytliactva, alebo trestný čin súvisiaci s usmrtením spoločenských alebo hospodárskych zvierat, alebo svojim nezodpovedným konaním spôsobia ujmu na zdraví, alebo majetku, už nezasiahli do výkonu práva poľovníctva,
  • budú pri zmene zákona o poľovníctve a zmenách s výkonom práva poľovníctva súvisiacich zákonov žiadať úpravu zákonného režimu podmienok pohybu spoločenských a hospodárskych zvierat v poľovných revíroch vrátane kontroly ich dodržiavania tak, aby sa predchádzalo vzniku konfliktov medzi ich majiteľmi a užívateľmi poľovných revírov,
  • budú žiadať transparentné právomoci kontroly a možnosť udeľovania sankcií za porušovanie zákonov majiteľmi spoločenských a hospodárskych zvierat pre poľovnícku, lesnú, poľnú stráž a stráž prírody.

SPK bola, je a bude vždy plne súčinná so štátnou správou a orgánmi činnými v trestnom konaní pri odhaľovaní, dokumentácii a vyšetrovaní priestupkov i trestných činov na úseku poľovníctva.

SPK bude veľmi pozorne sledovať vyšetrenie vyššie uvedených prípadov príslušnými orgánmi a uplatnené sankcie voči preukázanému porušeniu platných právnych predpisov. Disciplinárne previnenia členov SPK vrátane porušovania etického kódexu poľovníka a poľovníckeho poriadku bude SPK naďalej sankcionovať v súlade s Disciplinárnym poriadkom SPK.

Stiahnúť tento súbor (stanovisko_zastrelene_psy_SPK_2021.pdf)stanovisko_zastrelene_psy_SPK_2021.pdf[Stanovisko k zastreleným psom 2021]157 kB