Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

SPKĽudia obhospodarujúci pôdu, lesy a zver na slovenskom vidieku, ale aj čoraz viac domácich i zahraničných turistov a rekreantov má už plné zuby zavádzania z úst predstaviteľov mimovládnych ochranárskych organizácií i ministra životného prostredia SR. Ten sa po obvineniach poľovníkov, neskôr turistov, fotografov, či ľudí žijúcich na lazoch, ktorí prejavili obrovskú vlnu nevôle a nesúhlasu s bagatelizovaním medvedieho problému na Slovensku verejnými protestami, opäť pustil do poľovníkov obviňovaním zo synantropizácie medveďov vnadiskami.

Klamstvá o vnadiskách
Vnadiská, ktoré sú legálne a zákonne zriadené, vychádzajúc z nariadenia vlády a národného eradikačného plánu pre diviačiu zver proti africkému moru ošípaných(AMO), pomáhajú poľovníkom efektívne loviť diviačiu zver. Poľovníci majú túto činnosť prísne regulovanú, evidovanú a kontrolovanú. SPK vysvetľuje dôvody, formy a postupy regulácie početnosti diviačej zveri reportážami, videami aj podcastami. Každý, kto má čo i len elementárne vedomosti o biológii diviačej zveri vie, že jej individuálny lov bez vnadenia je v podmienkach lesných biotopov málo efektívny, časovo náročný a znižovanie početnosti populácie pomalé.

Na návrh SPK bol, pred dvomi rokmi zakomponovaný do Národného eradikačného plánu pre AMO, zákaz prikrmovania raticovej zveri obilím i zákaz vnadenia bývalými potravinami a exotickým ovocím. SPK zriadila samostatnú e-mailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., na ktorú je možné podobné nevhodné prikrmovanie nahlásiť. Za rok bolo na túto e-mailovú adresu zaslaných iba 5 podnetov. Všetky sme odstúpili na riešenie štátnej správe lesného hospodárstva a poľovníctva. V súčasnosti problémy s nelegálnymi vnadiskami už takmer nie sú. O tom svedčí aj fakt používania viac rokov starých záberov nevhodného vnadenia, ktoré dookola zneužívajú ochranári s cieľom diskreditácie poľovníkov. Nedávno boli takéto zábery medializované z vnadenia mrkvou na Poľane, úmyselne však bolo zamlčané, že zábery pochádzali z roku 2020. Ide o jasný dôkaz účelovo konštruovaných správ a  „hľadania vinníka“ tam, kde v skutočnosti nie je.

Klamstvá o synantropizácii      
„1000-krát opakovaná lož sa stáva pravdou“, tohto porekadla sa evidentne držia všetci tí, ktorí obviňujú poľovníkov z nelegálneho prikrmovania medveďov. Odborníci i zoológovia nám potvrdzujú, že návštevou vnadísk sa medveď nemôže synantropizovať, pretože v krajine má mnoho inej lukratívnej a v hojnejšom množstve dostupnejšej potravy ako pár kilogramov krmiva, určeného na vnadenie diviakov. Medveď využíva spôsob čo najľahšieho nasýtenia. Niekoľko desiatok hektárové lány kukuríc a iných poľnohospodárskych plodín sú pre medveďa preukázateľne lepším a spoľahlivejším zdrojom potravy ako vnadisko.

Je najvyšší čas si uvedomiť, že farizejské správanie a populistické konanie, zamerané na bezhlavú glorifikáciu významu ochrany medveďa znamená v konečnom dôsledku všeobecné ohrozenie obyvateľstva. Tvrdenia, že človek sa má správať v prírode ohľaduplne a ostražito, lebo nie on, ale medveď je tam vo svojom prirodzenom prostredí, je vo vzťahu k slovenskej realite absolútne scestné. A čo medvede v obciach, mestách, cintorínoch, sadoch a záhradách? Tam sú tiež vo svojom prirodzenom prostredí a človek má byť ostražitý už aj na schodoch svojho obydlia?

Klamstvá o „trofejovom nekontrolovanom love“
Štát má evidované všetky údaje o ulovených medveďoch, za niekoľko desiatok rokov. Každý ulovený jedinec bol odkontrolovaný zamestnancom ŠOP SR, ktorý zmeral jeho biometrické údaje. Je opäť klamstvom, že medvede sa lovili nekontrolovane, a to len dominantné samce a nelovili sa samice. Napr. na Poľane 50% úlovkov tvorili samice a najväčší ulovený medveď mal 170kg. Lov prebiehal vždy v nižších hmotnostných i vekových kategóriách tak, aby sa znížil početný stav populácie. V prípade nedodržania hmotnostnej kategórie bol užívateľ revíru sankcionovaný. Poľovníci sú osočovaní, že chcú loviť medveďa kvôli zisku. Priemerne sa na Slovensku lovilo 40 medveďov a priemerná cena 3000 eur, priniesla zisk 120 000 eur na území celého Slovenska. V minulosti lovili medvede len Štátne lesy. A aj potom keď sa medveď lovil na výnimky, ktoré žiadali prevažne obce za účelom ochrany života a majetku, tiež ho realizovali prevažne Štátne lesy a zisk z lovu išiel do rozpočtu štátneho podniku. V civilizovanom svete je nemožné, aby členovia mimovládok, dokonca i vlády spôsobovali masovú hystériu prekrúcaním faktov o skutočných príčinách problému tým, že šíria klamstvá o honbe poľovníkov – papalášov za trofejami, či lovom za peniaze s miliónovými ziskami. Budúcnosť veľmi pravdepodobne preukáže, že Slovensko sa bez poľovníkov s medvedím problémom vysporiadať nedokáže.

Štátom dobre platený Zásahový tím – riešenie na slovenský spôsob?
Štát teraz platí Zásahový tím, ktorý okrem iného usmrcuje medvede. Kedysi bol lov prínosom pre regióny i samotný štát. V mnohých európskych štátoch to funguje úspešne dodnes a konflikty s ľuďmi, s výnimkou Rumunska, takmer nevznikajú. Dôvodom je regulovaný lov, ktorý preferujeme aj my. Na to je nutné preradiť medveďa z prílohy IV. do prílohy V. smernice o biotopoch, o čo žiadame obe ministerstvá od roku 2020. Zriadenie zásahového tímu považujeme za doplnkové, nie systémové riešenie, navyše pre štátny rozpočet zbytočne nákladné. Pre koordináciu riešenia medvedieho problému na Slovensku máme k dispozícii dostatok odborne erudovaných ľudských zdrojov tak v štátnej správe, štátnych organizáciách lesného hospodárstva, ako aj v poľovníckej samospráve bez nutnosti použitia peňazí daňových poplatníkov.

Vyzývame MŽP a mimovládne organizácie, aby upustili od odvádzania pozornosti od skutočných problémov s vysokým počtom medveďov účelovou manipuláciou s faktami. Šesť ľudí napadnutých medveďom a zaevidovaný výskyt medveďov už aj pri Nových Zámkoch, Nitre, Radošine je výstrahou, ktorú nemôže ignorovať žiadny zodpovedný a racionálne zmýšľajúci človek. 

Opakovane uvádzame, že výkon práva poľovníctva, lov raticovej zveri i ostatnej zveri je prísne evidovaný, regulovaný, kontrolovaný i obmedzovaný. Každý poľovník sa zapisuje do knihy návštev revíru, kde uvádza čas návštevy, lokalitu, zistené skutočnosti, informácie o ulovenej zveri, ktorá sa navyše označujú značkou s nezameniteľným kódom a pod. Výkon práva poľovníctva je zmysluplná činnosť riadená prísnymi pravidlami, overenými praxou. Nie sme preto presvedčení, že v čase zvýšeného ohrozenia obyvateľstva je správne experimentovať so zásahovými tímami, toleranciu verejnosti si vynucovať neúplnými a skreslenými informáciami a riskovať, že sa na Slovensku nestane ďalšia tragédia.

Na parlamentnej pôde bolo dohodnuté, že medvede bude likvidovať len zásahový tím a má ísť len o synantropné medvede. SPK nikdy netlačila na enormný odstrel medveďov, iba už roky poukazuje na to, že je potrebné znížiť početnosť medveďa v zmysle programu starostlivosti o túto šelmu, ktorý bol vypracovaný a schválený všetkými zainteresovanými stranami, vrátane jeho predkladateľa MŽP SR v roku 2016. Plne rešpektujeme rozhodnutie výboru pre pôdohospodárstvo a ŽP, vážime si, že sa hľadá už aj politická vôľa na normalizáciu situácie so stavom a vývojom početnosti medveďa, ale znovu upozorňujeme, že je nedostatočné riešiť len dôsledky vzniknutého stavu. Riešiť je potrebné príčiny tohto stavu a tie spočívajú vo vysokom prekročení priaznivého stavu početnosti tohto druhu vo vzťahu k jeho nárokom na životný priestor. Lov nie je dôležitý len pri redukcii populácie, ale aj pre uvedomenie si, kto je vo vzťahu človek – medveď lovec a kto korisť. Informácia, že človek vie byť aj nebezpečný predátor sa z medvedej populácie vytratila a aj to je dôvod, prečo medvedice privádzajú ukryť medvieďatá pred samcami k ľudským obydliam.

Hľadať

CELOŠTÁTNA POĽOVNÍCKA VÝSTAVA A AGROKOMPLEX 2022

ax a cvpp

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Tempus Car solo page 0001 

Telekomunikačný partner

O2BD

Zmluvní Partneri:

 

m hunt


ibo jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

oz zelen

 

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.