DSC 0309 zmensenaV dňoch 23. - 26.januára 2020 sa v bratislavskej Inchebe konala špecializovaná výstava ITF Slovakiatour, v rámci ktorej bola súčasťou aj výstava Poľovníctvo a oddych. Slovenská poľovnícka komora, Slovenský poľovnícky zväz sa zúčastnili výstavy v spolupráci s Múzeom vo Sv. Antone, firmou Šomek a Strednou odbornou školou lesníckou v Banskej Štiavnici.

V stánku SPK a SPZ si návštevníci mohli pozrieť národné rekordy Slovenska, abnormálnych danielích trofejí, informovali sme verejnosť o súčasnej situácii s africkým morom ošípaných, o rizikách a rozšírení tohto vírusu v Európe. Mohli ste sa zoznámiť s edukačnými materiálmi a množstvom iných zaujímavostí, ktoré vám ochotne ozrejmili prítomní zamestnanci kancelárie. Novinkou boli bannery s informáciami o rozšírení našich veľkých šeliem, medveďovi a vlkovi, ktoré vo veľkej miere zaujímali návštevníkov nášho stánku. Pre deti sme tiež pripravili detský kútik, kde si mohli kresliť, skladať puzzle zo zvieratkami alebo sa naučiť, ako vyzerajú stopy jednotlivých druhov našej voľne žijúcej zveri.

V rámci programu na pódiu si návštevníci mohli vypočuť poľovnícke signály v podaní študentov Strednej odbornej školy lesníckej v Banskej Štiavnici, takisto pán Štefan Petrikovič, pán Pavol Michal spoločne s prezidentom klubu Slovenských sokoliarov pri SPK  Alojzom Kašákom odprezentovali sokoliarstvo a lásku k dravcom na Slovensku. To, čo nás veľmi potešilo bolo, že ani na jednej prednáške vystavovateľov počas 4-dňovej výstavy nebolo prítomných toľko ľudí, ako pri zábavnej ukážke zvukov zveri spojenou so súťažami pre deti, ale aj dospelých. V sobotu odznela prednáška o Poľovníctve na Slovensku, odprezentovaná predsedníčkou Dozornej rady SPK a SPZ  pani Danou Vančurovou, ktorá nám priblížila nutnosť poľovníckeho hospodárenia, ale aj súčasné problémy ktoré neobchádzajú v dnešnej dobe ani poľovníctvo. Študenti a profesori SOŠL v Banskej Štiavnici neskôr predstavili tradície a obyčaje poľovníctva.

Pri stánku SPK členky klubu chovateľov jazvečíkov Linda Kovalická a Zuzana Paserinová prezentovali poľovné psy a to dlhosrsté jazvečíky, ktoré opäť vzbudili veľký záujem detí a dospelých. Už tradične do nášho stánku prilákala veľké množstvo návštevníkov aj vôňa chutného poľovníckeho gulášu, ktorý pripravil člen osvetovej komisie SPZ a SPK Rudolf  Reingraber s rodinou. Ďakujeme za spoluprácu!

Ďakujeme všetkým funkcinárom, partnerom, hosťom, návštevníkom a všetkým tým, ktorí ste boli nápomocní pri realizácii výstavy a tešíme sa na ďalšie spoločné podujatia v roku 2021!

Autor: M.Khernová