Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

100 rokov organizovaného poľovníctva oslávili v lete v Poľovníckom združení Važec - Kriváň. PZ sídli v okrese Liptovský Mikuláš a obhospodaruje revír s rozlohou viac ako 6 tisíc hektárov. Členovia PZ sú platnou súčasťou vidieka, obce i všetkých podujatí, ktoré sú v obci organizované. Taktiež majú byť na čo hrdí, keďže odtiaľto pochádzajú najsilnejšie trofeje jeleňa, srnca i diviaka v okrese. Na slávnostnych oslavách výročia sa strihala aj páska nového poľovníckeho domu, ktorý si poľovníci vlastnoručne postavili a zveľadili

 

V okrese Dunajská Streda pôsobí 53 poľovníckych organizácií a takmer 2000 poľovníkov. Venujú sa nie len osvete ale aj ochrane prírody. Poľovníci aj v tomto období budujú napájačky a pravidelne dopĺňajú vodu pre zver, hmyz či obojživelníky, do čoho zapájajú aj deti. Preto založili nový Klub priateľov prírody a poľovníctva, do ktorého sa prihlásilo viac ako 30 detí. Klub bol oficiálne predstavený na Žitnoostrovských poľovníckych dňoch, ktoré sa uskutočnili 3. júna v Gabčíkove.

 

Jún bol za mesiac poľovníctva a ochrany prírody vyhlásený už v polovici minulého storočia. V tomto roku poľovníci k tomuto názvu pridali prívlastok Jún - mesiac poľovníckej kultúry pre deti, pretože poľovníctvo sa už viac ako sto rokov vyvíja ako spolková činnosť. Členovia združení, ich rodinní príslušníci si aj vďaka poľovníkom rozširujú poznatky o prírode. My sme sa boli pozrieť na 10. ročníku Poľovníci deťom, ktoré organizovalo PZ Dolina v Šenkviciach. Ako to tam vyzeralo?

 

Doba lovu srnčej zveri začína 16. mája. Poľovník musí rozoznať chovného a výradového jedinca a to podľa parožkov, postavy i správania. Do revíru na myjavských kopaniciach sme sa vybrali so skúseným poľovným hospodárom.

 

Pevnou súčasťou poľovníckej kultúry je lovecká hudba a poľovnícke signály. Klub trubačov je záujmový spolok Slovenského poľovníckeho zväzu. Hlavným cieľom klubu je rozširovanie a zveľaďovanie poľovníckej kultúry, organizovanie podujatí, dodržiavanie zvykov a tradícií. Klub sa bude zúčatňovať počas mesiaca viacerých akcií a podujatí kde sa s nimi budete môcť stretnúť. Kde to bude si môžete pozrieť v našej reportáži.

 

Početnosť spevavcov či malej zveri dlhodobo klesá. Tento problém sa týka najmä obhospodarovania lúk a poľnohospodárskej pôdy. Poľnohospodári, ktorí majú záujem to prírode "uľahčiť" a zvýšiť biodiverzitu, môžu využívať biopásy alebo rozdeľovať veľké parcely alejami či vetrolamom. Ešte v roku 2020 sa spojili v Memorande za Zdravú krajinu poľovníci, lesníci, ochrancovia prírody, včelári, i majitelia lesov, aby dali zákonodarcom a úradom vedieť, že aktuálna situácia je v tomto smere neudržateľná. Všimli ste si zmeny na poliach aj vy? Ak áno, dajte nám vedieť!

 

Poľovníci v okresoch Považská Bystrica a Púchov venujú mimoriadnu pozornosť svojim štvornohým partnerom. Vykonávajú totiž každoročne fyzickú inventarizáciu psov. Ide tu o ukážkovú spoluprácu OPK, RgO SPZ a Okresného úradu, odboru pozemkového a lesného, teda štátnej správy. Ako to na takom Dni poľovníckej kynológie vyzerá si môžete pozrieť v našej reportáži.

 

Pred 100 rokmi bola založená Československá myslivecká jednota a to si českí a slovenskí poľovníci pripomenuli počas výstavy v Brne. Obidve poľovnícke samosprávy, ako česká, tak slovenská, spolu neustále komunikujú, podieľajú sa na spoločných medzinárodných projektoch, ale spoločne znášajú aj spoločné problémy. Jedným zo sprievodných podujatí boli aj Majstrovstvá Európy vo vábení jeleňov, kde sa tím Slovenska umiesntil na druhom mieste.

 

Na chovateľské prehliadky sme sa vybrali do Kežmarku, Pliešoviec, Lučenca či Prešova...Pozrite sa na ne s nami

 


 

Podkategórie

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.