Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

AMO - Aktuálne správy Česká republika

amp czŠtátna veterinárna správa (SVS) eviduje nový prípad afrického moru ošípaných (AMO) v populácii diviačej zveri v Libereckom kraji. Ide o diviaka uloveného blízko obce Horní Vítkov (okres Liberec) vo vymedzenom uzavretom pásme I. Vzhľadom na to, že ide o prvý pozitívny prípad mimo uzavretého pásma II, v krátkom čase bude toto pásmo rozšírené. Súčasne bude vykonaná úprava uzavretého pásma I.

Od začiatku tohto roku SVS zatiaľ eviduje dva prípady AMO u ulovených diviakov. Celkom bolo v Českej republike od začiatku nákazy v roku 2022 potvrdených 59 prípadov AMO u diviačej zveri. AMO sa stále vyskytuje iba u voľne žijúcich ošípaných divých, v chovoch domácich ošípaných nebola v Českej republike táto nákaza doteraz potvrdená.

svscrV Českej republike bol 1. decembra 2022 po takmer piatich rokoch od posledného prípadu potvrdený africký mor ošípaných (AMO). Vyšetrenie v Štátnom veterinárnom ústave Praha potvrdilo nákazu u uhynutého divičaťa nájdeného v Jindřichoviciach pod Smrekom na Frýdlantsku v Libereckom kraji. Miesto nálezu sa nachádza v blízkosti hraníc s Poľskom, kde sa nákaza dlhodobo vyskytuje. Nákazou môžu ochorieť všetky vekové kategórie prasaťa domáceho aj diviaka. Nie je prenosná na človeka ani ďalšie živočíšne druhy.

Štátna veterinárna správa (SVS) v súčasnosti pripravuje mimoriadne veterinárne opatrenia. Na ich základe bude okolo miesta nálezu nakazeného diviaka vymedzené takzvané infikované pásmo na ploche zhruba 200 km². V tejto oblasti bude dočasne zakázaný lov diviakov, obmedzený pohyb obyvateľstva v prírode a zintenzívnený monitoring výskytu nákazy u diviakov. Opatrenia zasiahnu aj chovateľov ošípaných domácich v oblasti a prevádzkovateľov bitúnkov či zverinových závodov. S ohľadom na zásadnú zmenu nákazovej situácie bude zrušená takzvaná zóna intenzívneho lovu diviakov v pohraničných oblastiach na severe ČR.

Česká republika je prvou krajinou v EÚ, ktorá bola úradne vyhlásená za oblasť bez afrického moru ošípaných (AMP) po vypuknutí infekcie v posledných rokoch. Vzhľadom na to, že v ČR nebolo od apríla 2018 nájdené žiadne ohnisko nákazy, krajina získala podporu členských štátov EÚ, aby zrušila všetky obmedzenia v krajine. Vyhlásenie prichádza menej ako dva roky potom, kedy ČR ohlásila prvý prípad AMO a nasledoval boj o odstránenie vírusu. 

22 17 752 49 237Vďaka pozitívnemu vývoju okolo afrického moru ošípaných v Českej republike zrušila Štátna veterinárna správa zákaz vstupu do lesov vo vysoko rizikovej oblasti na Zlínsku. Od posledného nálezu uhynutých nakazených diviakov už uplynulo viac ako sedem mesiacov.

Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej správy Zbyněk Semerád uviedol, že v súvislosti s pozitívnym vývojom nákazovej situácie sa rozhodli pre ukončenie zákazu vstupu do tzv. vysoko rizikovej oblasti. Zároveň tiež zrušili aj vymedzenie tejto zóny, v ktorej boli nájdené alebo ulovené všetky pozitívne kusy diviakov. Zákaz vsetupu do lesov, polí a na poľné cesty v okolí Zlína vyhlásili veterinári vlani kvôli nebezpečenstva rozšírenia nákazy AMO.

CR AMO 2017Veterinári zakázali predaj živých diviakov do všetkých štátov mimo ČR, českí chovatelia ošípaných nesmú používať seno a slamu zo štátov, kde sa vyskytuje africký mor ošípaných, teda napríklad z Belgicka alebo Poľska. Štátna veterinárna správa (SVS) tiež zakázala dovoz tiel ulovených zvierat z čeľade sviňovité alebo vedľajšie živočíšne produkty z týchto zvierat na zhotovenie trofejí zo štátov, kde sa choroba vyskytuje. 

diviak200Laboratórne vyšetrenie u jedného zo šiestich ulovených diviakov v katastrálnom území Ostrata na Zlínsku svedčí o tom, že jedinec v minulosti prekonal africký mor ošípaných (AMO), prežil a vírus sa môže stále v prostredí nachádzať. Protilátky proti vírusu AMO u neho preukázalo vyšetrenie v Štátnom veterinárnom ústave v Jihlave v závere minulého týždňa. Minister zemědelství Miroslav Toman a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej správy (SVS) Zbyněk Semerád preto apelujú na chovateľov i užívateľov poľovných revírov, aby bezpodmienečne dodržiavali stále platné mimoriadna veterinárne opatrenia (MVO) a zásady biologickej bezpečnosti.

11.5.2018V období od 1. februára 2018 do 7. mája 2018 eviduje Štátna veterinárna správa 107 nájdených uhynutých diviakov v Zlínskom kraji. AMO bolo potvrdené u 12-tich kusov nájdených vo vysoko rizikovej oblasti, v 92 prípadoch bolo vyšetrenie negatívne. V súčasnej dobe sa čaká na výsledok vyšetrenia ďalších troch kusov.

11 z 12 diviakov s pozitívnym nálezom vírusu pochádzalo z infikovanej zóny vo vnútri pachových ohradníkov a jeden zo zamorenej oblasti. V rovnakom období poľovníci ulovili v zamorenej oblasti celkom 464 diviakov. Vyšetrenie preukázalo AMO iba u spomínaného jedného kusu, ktorý bol ulovený v katastrálnom území Lužkovice. 

Internetový portál www.africkymorprasat.cz dnes informoval o nariadení Krajskej veterinárnej správy pre Zlínsky kraj, ktorá k 1. februáru 2018 vydala nové mimoriadne veterinárne opatrenia reagujúc na zmenšenie zamorenej oblasti, ktorou bol doteraz celý okres Zlín. Zamorená oblasť aktuálne zahrňuje len 40 % okresu. Zmenšním zamorenej oblasti tiež došlo k zmenám vo vzťahu k vyplácaniu zástrelného a nálezného.

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (AMP_18_MVO_2018_014531_divoka_prasata_nova_za~.pdf)AMP_18_MVO_2018_014531_divoka_prasata_nova_za~.pdf[Nariadenie ŠVS ČR - nová zamorená oblasť]394 kB

Štátna veterinárna správa ČR na čele s ústredným riaditeľom MVDr. Zbyňkom Semerádom zaslala ku koncu roka 2017 Európskej komisii list s výsledkami postupu vírusu afrického moru ošípaných u diviačej zver na území Českej republiky.

ŠVS konštatovala, že od 21. júna 2017, kedy sa vírus vyskytol po prvýkrát na území Českej republiky pri meste Zlín, do 31. decembra 2017 bol vírus AMO pozitívne potvrdený u 205 kusov diviačej zveri (191 pozitívnych uhynutých, 14 pozitívnych ulovených). Tiež potvrdili, že vírus sa doposiaľ nevyskytol v žiadnom domácom chove ošípaných.

21. decembra 2017 bolo južne od územia ohraničeného pachovým a elektrickým ohradníkom v infikovanej oblasti africkým morom ošípaných na Zlínsku nájdených päť uhynutých diviakov, ktoré boli pozitívne na AMO. Ide o prvý pozitívny nález mimo ohradníka v rizikovej oblasti.

Dve diviačice, lanštiak a dve diviačatá boli nájdené na malom území v katastri obce Lípy a podľa informácií Štátnej veterinárnej správy išlo o úhyny staré 10-14 dní. 

Pravidelne sa Vás snažíme informovať o postupe vírusu afrického moru ošípaných v susedných krajinách, ktoré priamo ohrozujú Slovensko. V Českej republike od 16. októbra zasahujú do výkonu práva poľovníctva v oblasti ziasiahnutom AMO policajní ostreľovači, informoval o tom internetový portál www.africkymorprasat.cz. Ministerstvo zvažovalo na začiatku prepuknutia nákazy nasadenie armády, nakoniec to ale z legislatívnych dôvodov nebolo možné. Armádni veterinári však pomáhajú s testovaním uhynutých a zastrelených diviakov.

Od 26. júna 2017, kedy sa vírus AMO objavil po prvý raz na území Českej republiky (okres Zlín), bolo z celkového množstva 2189 vyšetrených diviakov (úhyn 352 + úlovok 1837) k 11. decembru 2017 potvrdených už 187 pozitívnych prípadov na vírusu AMO (úhyn 174 + úlovok 13).

Českomoravská myslivecká jednota, z. s. Zlínský kraj

usporiada 7. novembra 2017 od 9,00-15,00 hod. v Mestskom dome kultúry Elektra (sál Rondo), Luhačovice

medzinárodný odborný seminár na tému "Africký mor prasat".

Rezervácia miesta (meno, priezvisko) treba zaslať na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., odkiaľ obdržíte potvrdenie o rezervácii a zároveň podrobný harmonogram seminára.

 

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (Pozvanka_seminar_AMP.pdf)Pozvanka_seminar_AMP.pdf[Pozvánka na seminár - Africký mor prasat (ČR), 2017]240 kB

Hľadať

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Tempus Car solo page 0001 

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.