Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

Pracovať v oblasti poľovníctva je snom mnohých ľudí, ktorí majú vzťah k prírode. I keď práca na Obvodných poľovníckych komorách je najmä v kancelárii, rozsah administratívy je veľmi široký a každý deň je iný a prináša nové situácie.

 

 

Ministerstvo životného prostredia SR pripravuje riešenie, ktoré by malo eliminiovať stretnutie medveďa s človekom v obciach. Úzko chce spolupracovať najmä s poľovníkmi, ale aj miestnou samosprávou. Zúčastnili sme sa na tlačovej konferencii po stretnutí expertnej skupiny pre riešenie problémov s medveďom.

 

 

Jednou z dlhodobých aktivít poľovníkov na Slovensku je vzdelávanie a práca s mladežou. Preto SPK začala pracovať spolu s Národným lesníckym centrom na akreditácii programu Poľovnícka pedagogika.

 

 

ples opkbn 3 zmensenaOkresná organizácia SPZ v Bánovciach nad Bebravou usporiadala v sobotu 10.2.2024 v priestoroch bývalého kultúrneho domu na Farskej ulici v poradí už XX. ročník poľovníckeho plesu. Poľovnícky ples je každoročne očakávanou udalosťou a je medzi verejnosťou veľmi obľúbený.

Krásne dámy v spoločenských róbach a páni v oblekoch prichádzajúcich na ples, vítala nie len vyzdobená spoločenská sála s poľovníckymi motívmi ale aj zástupcovia Predstavenstva OkO SPZ s uvítacími pohárikom. Poľovnícky ples už tradične otvoril predseda OkO SPZ Bánovce nad Bebravou p.Ľubomír Rídeky, ktorý v mene okresnej organizácie poďakoval sponzorom za ceny do tomboly a poprial všetkým prítomným príjemnú zábavu. O úvodné vystúpenie sa zaslúžili tanečníčky z Tanečnej školy MUZETA, po ktorých nasledoval úvodný tanec plesu, ktorý roztancoval všetkých, ktorí zaplnili tanečný parket. Po ňom opäť vystúpili tanečníčky z Tanečnej školy MUZETA. Počas celého plesu hrala prítomným do tanca aj spevu skupina Akord. O dobrú zábavu sa vo foyeri postarala hudobná skupina HUPS, s ktorou si zaspievali účastníci plesu. Prekvapením poľovníckeho plesu bolo vystúpenie Abbaslovakia Tribute, ktoré dostalo tancujúcich do varu.

dod sos vet nitra 1Dňa 31.01.2024 sa na Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre konal Deň otvorených dverí. V rámci podujatia sa odprezentovala široká ponuka možností štúdia a v rámci programu sa predstavili aj mladí poľovníci. Členovia poľovníckeho krúžku predviedli návštevníkom možnosti poľovníckeho vzdelávania ako aj vlastné zručnosti v hre na lesný roh. Okrem absolvovania skúšky z poľovníctva majú žiaci možnosť umiestniť si na škole vlastného psíka alebo naučiť sa hru na lesný roh či lesnicu.

Prinášame Vám termínový kalendár chovateľských prehliadok trofejí ulovených v poľovníckej sezóne 2023/2024.

Za zverejnené údaje zodpovedá každá OPK samostatne a odporúčame si termíny preveriť priamo na stránkach OPK.

 

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (kal2024.pdf)kal2024.pdf[Predbežný kalendár CHPT 23/24]86 kB

cisty revir 2023 spk 10 zmensenaKomisia pre poľovníctvo a životné prostredie Slovenskej poľovníckej komory v spolupráci s redakciou Televízie HALALI vyhlásili v roku 2019 výzvu s názvom Čistý revír = čistá príroda. V prvom ročníku vyzbierali poľovníci takmer 250 ton odpadu ani nie za 3 mesiace trvania tejto výzvy. V minulom roku to už bolo neuveriteľných 400 ton. Od začiatku spustenia iniciatívy Čistý revír = čistá príroda sa zapojilo do akcie jedenkrát alebo aj viackrát takmer 250 organizácií. Spoločne za úspešných 5 ročníkov vyzbierali poľovníci viac ako 1 250 ton odpadu.

Nesmierne sa tešíme, že táto aktivita naberá nielen na popularite u poľovníkov, ale je jednou poľovníckych činností, kde sa veľmi rada zapája aj verejnosť, deti, školy, obce i všetky dobrovoľné organizácie pôsobiace pri obciach. Táto iniciatíva sa stala zároveň aj spoločenskou akciou, kde po úspešnej brigáde pripravia poľovníci účastníkom chutné pochúťky z diviny, či aktivity a drobné darčeky pre deti. Za 5 rokov sa na takýchto akciách zúčastnilo už viac ako 14 000 ľudí a aktivita každým rokom naberá na popularite.

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (cisty_revir_24.pdf)cisty_revir_24.pdf[Tlačová správa - Za 5 rokov odniesli poľovníci z prírody 1 250 ton odpadu]136 kB

411509529 908112783967590 8224589112623022148 nV materskej škole v Papradne (okr. Považská Bystrica) sa malí škôlkari dozvedeli viac o lesných zvieratkách, o ochrane prírody či práci a význame poľovníkov. Dôvodom bola interaktívna prednáška a diskusia s členmi PZ Javorník. Deti sa nadšením do nej zapájali a ukázali, že táto oblasť je im blízka. Nebolo to však iba o počúvaní - mohli si naživo vyskúšať rozdiel medzi srsťou a perím, porovnať srnčie, jelenie a danielie zhody, či pozrieť sa cez ďalekohľad. Takéto prednášky sa uskutočňujú v materskej škole v spolupráci s PZ Javorník už niekoľko rokov a záujem o ne zo strany vedenia školy a samotných škôlkarov dokazuje, že práve v tomto veku majú veľký význam a dokážu roznietiť záujem o prírodu a jej ochranu. 

Rarita 2024 danek sika 120x90 NEWČasopis Svět myslivosti organizuje po piatich rokoch a pri príležitosti 25 rokov svojej existencie súťaž Rarita špeciál – daniel & sika, v ktorej budú súťažiť trofeje daniela škvrnitého, jeleňa sika japonského a sika Dybovského. Zúčastniť sa môže každý poľovník z Českej republiky a Slovenska, ktorý zašle do redakcie fotografiu svojho úlovku z čského alebo slovenského poľovníckeho revíru.

Trofeje sa opäť stretnú v jedinom kole, v dvoch kategóriách:
1. daniel škvrnitý
2. sika japonský a sika Dybovský
Hodnotiť ich bude zvlášť odborná porota a zvlášť čitatelia.

SRZ logoRada Slovenského rybárskeho zväzu na svojom zasadnutí dňa 16.12.2023 prijala uznesenie č. 191/2023, že za každého uloveného kormorána veľkého vyplatí finančnú odmenu vo výške 30 eur. Podmienky vyplatenia tejto odmeny sú nasledovné. Keďže kormorán veľký je na Slovensku celoročne chráneným živočíchom, na jeho vyrušovanie a odstrel je potrebná výnimka. Slovenský rybársky zväz – Rada Žilina /ďalej len SRZ/ obdržal výnimku na vyrušovanie a odlov kormorána veľkého od Ministerstva životného prostredia za určených podmienok, jej trvanie je do 15. 3. 2027 /rozhodnutie č. 10193/2021-9.1(26/2021 – rozkl.) zo dňa 17. 12. 2021/. Kormorána veľkého je možné loviť na určených rybárskych revíroch v správe SRZ a to od 1.10. do 28.2. s možnosťou predĺženia výnimky o 15 dní.

Počet odstrelených jedincov bude max. 900 ks v jednom kalendárnom roku. Prvým krokom je nutnosť uzatvoriť zmluvu o spolupráci medzi príslušným užívateľom poľovného revíru (PR) a Slovenským rybárskym zväzom, kde bude špecifikovaná finančná odmena za odloveného kormorána, termín a spôsob jej vyplatenia /vzor zmluvy v prílohe/.

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (rozhodnutie_kormoran_prilohy.pdf)rozhodnutie_kormoran_prilohy.pdf[SRZ - Príloha rozhodnutia o odstrele a plašení kormorána 2022-2027]3617 kB
Stiahnúť tento súbor (rozhodnutie_vynimka_kormoran.pdf)rozhodnutie_vynimka_kormoran.pdf[SRZ - Rozhodnutie o odstrele a plašení kormorána 2022-2027]778 kB
Stiahnúť tento súbor (prispevok_pz_2024.docx)prispevok_pz_2024.docx[SRZ - Príspevok, vzor]298 kB
Stiahnúť tento súbor (zaznam-o_love.xlsx)zaznam-o_love.xlsx[SRZ - Záznam o love kormorána 2024]12 kB
Stiahnúť tento súbor (vyplacanie_odmien_podmienky.pdf)vyplacanie_odmien_podmienky.pdf[SRZ - Vyplácanie odmien za kormorána]114 kB

book hunter source 02Slovenská poľovnícka komora dlhodobo vyvíja vlastnú elektronickú knihy návštev poľovného revíru pre užívateľov poľovných revírov. Do ostrej prevádzky spustená v 2018. Využívaj ju už niekoľko desiatok užívateľov poľovných revírov. E-kniha je dostupná na webe: www.DoReviru.sk

Kniha je prepojená so Štatistickým informačným systémom SPK, v ktorej SPK vedie kompletnú evidenciu poľovných lístkov a všetkých činností, ktoré jej ukladá § 42 zákona o poľovníctve, prenesením výkonu štátnej správy. Preto sa napríklad nemôže stať, že poľovník (a to je jedno či člen alebo hosť) s neplatným poľovným lístkom bude zapísaný do revíru za účelom lovu.

Užívateľovi a poľovnému hospodárovi poskytuje kompletnú elektronickú evidenciu a priame preposlanie údajov do PolovStatu (plánované od 4/2024 v súčasnosti testujeme). Vie si do stiahnutej mapy naeditovať presnejšie hranice, všetky lokality, ich pomenovania, označiť a pomenovať posedy, soliská, vnadiská, senníky a pod.

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (manual_doreviru_SK.pdf)manual_doreviru_SK.pdf[Manuál E-knihy návštev poľovného revíru, DoReviru.sk]8177 kB

plagat cisty revirVážení priatelia poľovníci,

Komisia pre poľovníctvo a životné prostredie SPK spolu s tvorcami Televíziou Halali vyhlásila už po šiestkrát od 1.2.-31.12.2024 projekt Čistý revír = čistá príroda. Za jubilejných 5 rokov sa nám spoločne podarilo vyzbierať už 1 250 ton odpadu!!! V minulom roku 2023 sa do výzvy zapojilo doposiaľ najviac, až 130 užívateľov poľovných revírov.

Pridajte sa k nám! Vyplňte žiadosť, pošlite fotky z brigády či akcie a informáciu koľko odpadu sa Vám podarilo vyzbierať. Prezídium SPK od roku 2024 zvýšilo výšku príspevku z 50 na 60 eur.

Ak nemáte záujem o finančný príspevok, postačuje nám zaslať len pár fotiek a krátky popis z akcie, označiť nás na Facebook-u, alebo Instagrame, my príspevky uverejníme či prezdieľame na webe, FB stránke.

VOĽNE EDITOVATEĽNÝ PLAGÁT NA AKCIU SI MÔŽETE UPRAVIŤ PRIAMO V PROGRAME CANVA PO KLIKNUTÍ NA TENTO LINK! - VŽDY VŠAK NAJPRV VYTVORTE KÓPIU A V NEJ PRACUJTE (KLIK SÚBOR VĽAVO HORE A 6. TLAČIDLO ZVRCHU VYTVORIŤ KÓPIU

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (plagat_cisty_revir.jpg)plagat_cisty_revir.jpg[Plagát Čistý revír = čistá príroda 2024]1979 kB
Stiahnúť tento súbor (statut_2024.pdf)statut_2024.pdf[AKTUALIZOVANÝ ŠTATÚT 2024]169 kB
Stiahnúť tento súbor (vzor_ziadosti_FRZP_SPK_2024.docx)vzor_ziadosti_FRZP_SPK_2024.docx[Vzor žiadosti o príspevok 2024]79 kB
Stiahnúť tento súbor (uzivatelia_plagat_cisty_revir.pdf)uzivatelia_plagat_cisty_revir.pdf[Plagát pre užívateľov PR, 2024]5475 kB

preskolenie1V pondelok 29.1.2024 prebehlo prvé zo školení nových skúšobných komisárov a prednášateľov pre skúšky z poľovníctva. Všetci uchádzači musia mať absolvovanú vyššiu skúšku z poľovníctva alebo splnené podmienky podľa vyhlášky k zakonu o poľovníctve. Po praktických ukážkach ako motivovať kandidátov v kurze a postupovať pri výučbe doprednášané riaditeľom kancelárie SPK Imrichom Šubom, legislatívnej časti predsedom legislatívnej komisie SPK Jurajom Procházkom, nasledovalo dôležité preškolenie v elektronickom systéme www.polovnickeskusky.sk konateľom spoločnosti Empire systems Jozefom Babiakom.

Pre západné a stredné Slovensko bolo spolu preškolených 22 nových skúšobných komisárov.

lektori pp castV piatok 26.1.2024 sme začali s prípravou programu Poľovnícka pedagogika. Jej cieľom je priniesť nové možnosti pre rozvoj poľovníckej osvety a vzdelávania. Skupina budúcich lektorov vzdelavacieho programu Poľovnícka pedagogika začala tvoriť a overovať samotný obsah vzdelávania. Pod odbornou gesciou Národného lesníckeho centra a SPK si lektori na vlastnej koži overia metodiku práce s cieľovými skupinami, novými a modernými metódami vzdelavania.

Spoločne pripravíme vzdelávací program pre rozvíjanie kompetencií v zážitkovom prezentovaní tém poľovníctva, mediálnej kampane Poľovníctvo má zmysel, KMPPP, aplikovaného poľovníctva a mnoho ďalšieho. Pre spoločnosť potrebujeme vzdelaných poľovníkov, ktorí budú komunikovať tieto témy jednoducho, zaujímavo a zážitkovo.

opk peV rámci pripravovanej Chovateľskej výstavy trofejí v dňoch 22.-24.3.2024 v našej obci si Obvodná poľovnícka komora Partizánske spolu s obcou Veľký Klíž dovoľujú pozvať všetkých darcov krvi dňa 22.3.2024 v čase od 8:00 hod., aj tých, čo ešte váhajú s darovaním tej najcennejšej tekutiny a prišli pomôcť tým, čo to najviac potrebujú. Pre všetkých darcov bude pripravený poľovnícky guláš. Minulý rok na I. ročníku Zelenej kvapky krvi prišlo darovať krv 42 darcov. Prekonáme tento počet?

jan krnac jan24 1Dňa 23.1.2024 pripravila OPK Bánovce nad Bebravou v zastúpení Ing. Jánom Krnáčom ďalšie akciu na Základnej škole s materskou školou pre deti a žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou. Pokračovalo sa v prezentácii, upravenej pre tieto deti, interaktívnej rozprávky - Ako dobré deti pomohli nájsť poľovníkovi stratené zvieratká. Súčasťou rozprávky boli okrem fotografií lesných zvieratiek aj ich zvuky. Deti z materskej škôlky si nie len trochu zacvičili ale sa tiež dozvedeli niečo zo života lesnej zveri a mohli sa dotknúť parohu jeleňa, srnčích parôžkov. Spoločne si zaspievali známu pesničku a na záver boli odmenené cukríkmi.

Akcia sa vydarila o čom svedčia aj fotografie. 

bkp 23

Pozreli sme sa na fungovanie elektronickej knihy návštev poľovného revíru, ktorú pred rokmi vyvinula Slovenská poľovnícka komora. Diskutovať budeme s vedúcou odboru poľovníctva, strelectva a osvety SPK Ing. Martinou Hustinovou a riaditeľom kancelárie SPK PaedDr. Imrichom Šubom, PhD. Podcasty si už teraz môžete vypočuť na všetkých podcastových platformách alebo tiež na webe halali.sk po kliknutí na link sem. 

 

Podkategórie

I. výročný snem SPK
KEDY: 06.12.2014 od 9:00 hod.
KDE: Agroinštitút Nitra, štátny podnik, Akademická č.4, NITRA

Prosíme Vás o spätnú väzbu, podľa pokynov, ktoré sú uvedené v prílohe:
1. Meno a adresu delegáta aj náhradníka snemu žiadame nahlásiť kancelárii SPK do 15.11.2014
2. Meno a adresu kandidáta na funkciu v SPK žiadame nahlásiť kancelárii SPK do 15.11.2014
3. Zápisnice z výročných konferencií OPK žiadame zaslať kancelárii SPK do 15.11.2014
4. Požiadavku na ubytovanie v Nitre, nocľah z 05.12.2014 na 06.12.2014 nahlásiť do 15.11.2014
  Agroinštitút Nitra, štátny podnik
  Akademická č. 4, 949 01 Nitra
  Telefón: +421 37 7910 111
  Fax: +421 37 7910 132

Všetky uvedené dokumenty a požiadavku na ubytovanie prosíme zaslať e-mailom resp. poštou do 15.11.2014:
    emailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. (do predmetu správy uviesť SNEM SPK)
    poštou: Slovenská poľovnícka komora, Štefánikova 10, 811 05 Bratislava (na obálku dopísať: SNEM SPK)

Hľadať

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Tempus Car solo page 0001 

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.