Kancelária SPK je presťahovaná späť do zrekonštruovaných priestorov na Štefánikovej 10 v Bratislave.
Prosíme ctených klientov, aby v súčasnom období uprednostnili telefonickú komunikáciu pred osobnou návštevou Kancelárie. Ďakujeme

SPKSlovenská poľovnícka komora je veľmi znepokojená udalosťami, ktoré nastali v priebehu konca roka 2018 a ktorých dôsledkom boli tri smrteľné úrazy pri výkone práva poľovníctva. S veľkou pravdepodobnosťou smrteľné úrazy nastali v dôsledku chybnej manipulácie so zbraňou určenou na poľovné účely a porušenia zásad zaobchádzania so strelnou zbraňou.

Dňa 10.11.2018 došlo pri poľovačke na bažanty pri Mojmírovciach k smrteľnému zraneniu 29 ročnej vodičky psa brokovou zbraňou. Dňa 21.12.2018 medzi obcami Naháč a Trstín došlo k usmrteniu 58 ročného muža- poľovníka guľovou zbraňou a 27.12.2018 medzi obcami Kuklov- Čáry na Záhorí došlo pri poľovačke na diviaky k smrteľnému zraneniu muža.

Prezídium Slovenskej poľovníckej komory a Slovenského poľovníckeho zväzu považuje praktickú zručnosť pri bezpečnom zaobchádzaní so strelnými zbraňami, komplexnú znalosť a dodržiavanie všetkých bezpečnostných predpisov pri výkone oprávnení vyplývajúcich zo zákona o zbraniach a strelive a zákona o poľovníctve za elementárny predpoklad akejkoľvek manipulácie so strelnými zbraňami. Prezídium SPK a SPZ po dôslednom vyhodnotení možných príčin, objektívnych súvislostí a subjektívnych pochybení vydáva túto výzvu s prijatými opatreniami zameranými na minimalizáciu rizík vyplývajúcich z praktického výkonu práva poľovníctva používaním strelných zbraní v budúcnosti.
Opatrenia SPK zamerané na systematické znižovanie rizika úrazov spôsobených strelnou zbraňou pri výkone práva poľovníctva:

1. Opatrenia organizačno-právneho charakteru zamerané na kontrolu dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov a interných pokynov SPK
a) Zintenzívniť kontrolu dodržiavania Metodického pokynu SPK pre organizátorov skúšok o poľovný lístok
T: trvalý
Z: prezídium SPK a DR SPK
b) Zintenzívniť spoluprácu s orgánmi štátnej správy pri výkone štátneho dozoru v poľovníctve
T: trvalý
Z: predstavenstvá OPK a DR OPK

2. Opatrenia na rozšírenie a sprísnenie podmienok teoretickej, praktickej ale najmä streleckej prípravy v procese prípravy uchádzačov o poľovný lístok
a) Prehodnotiť platný skúšobný poriadok a rozsah jednotlivých druhov skúšok, formu realizácie skúšok a pripraviť návrh jeho aktualizáciu pre ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
Z: viceprezident pre organizáciu a riadenie poľovníctva
b) Predložiť návrh na rozšírenie práv, povinností a oprávnení streleckých inštruktorov v procese streleckej prípravy, výcviku a praktickej skúšky zo strelectva