Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

amo august18 polVírus afrického moru ošípaných nabral posledné týždne rýchly spád. V Poľsku poskočil až o približne 70 km južne, kde bol potvrdený v hospodárstve s chovom 19 domácich ošípaných v obci Nowe Siolo (Obr. 1) pri meste Cieszanów v Podkarpatskom vojvodstve, ktorý sa nachádza približne 130 km vzdušnou čiarou od našej spoločnej hranice. Ide o prvý takýto prípad v danom regióne. Dá sa predpokladať, že pri tak veľkom skoku nákazy bude na vine ľudský faktor. V Poľsku bolo len v tomto roku vyhlásených 81 ohnísk z celkových 185 od roku 2014. Každý týdeň tam pribúdajú nové a nové prípady uhynutých diviakov.

Momentálne došlo už k prepojeniu troch ochranných pásiem, ktoré boli donedávna oddelené oblasťami výskytu na severovýchode, pri Varšave a na severe Poľska. Nové prípady sa objavujú v o všetkých troch zasiahnutých oblastiach a územia sa postupne rozrastajú.

amo august18 pol
Obr.1: Poskočenie vírusu v Poľsku pri obci Nowe Siolo.

Rovnako aj v susednom Maďarsku poskočil vírus mimo vyznačených infikovaných zón, ako na severe Maďarska, tak aj na východnej hranici s Ukrajinou a Rumunskom (Obr. 2), približne 6 km od spomínanej zóny pri obci Nábrád, kde bol podľa NÉBIH potvrdený vírus AMO u jedného nájdeného uhynutého diviaka.
amo august18
Obr. 2: Aktuálna situácia v Maďarsku.

Zdroj: www.africkymorprasat.cz, portal.nebih.gov.huwww.wetgiw.gov.pl
A
utor: M. Hustinová

 

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.