Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

amo hun 22.11.2018 vychodNárodná skupina pre AMO, ktorej zasadnutie sa konalo 8. novembra 2018 rozhodla o zväčšení a posuntí hraníc infikovaných zón v oblastiach Borsod-Abaúj-Zemplén a Szabolcs-Szatmár-Bereg. Dôvodom tohto konania bol prípad uhynutých diviakov, nájdených 2. októbra pri meste Tarcal. Skupina expertoval vykonala klasifikáciu oblastí s prihliadnutím na biotopy a riziká geografického rozzširovania tohto ochorenia. 

Za vyše mesiac odkedy bol potvrdený výskyt AMO pri meste Tarcal, sa zamorená oblasť aj infikovaná zóna opäť rozšírili a priblížili sa do bezprostrednej blízkosti hraníc. Zamorená zóna v oblasti Gyöngös sa posunula až po Pasztó a Bátonyterenye a oblasť infikovanej zóny siaha už po Salgotarján, ktorý je vzdialený len 5 km od hraníc, čím sa najviac ohrozený stal z tejto strany okres Lučenec. 
amo hun 22.11.2018 vychodamo hun 22.11.2018 salgot

Na základe prijatých opatrení odborná skupina hodnotila súčasnú epidemiologickú situáciu a dosiahnuté výsledky. Odborníci zistili, že je potrebné znížiť počet diviakov a zabezpečiť zvýšenie počtu odovzdaných vzoriek na laboratórne vyšetrenie, toto si však vyžaduje čiastočné doladenie už prijatých opatrení.

Národná expertná skupina pre AMO v Maďarsku je vytvorená na pokyn hlavného veterinárneho lekára a legisltívnym dekrétom 98/2003 (VII.22.) Výhláška FVM. Skladá sa z veterinárnych lekárov, poľovníkov, biológov a epidemiológov. Hlavnou úlohou skupiny je pomáhať úradu NÉBIH v boji proti AMO a predkladať návrhy na zavedenie a úpravu potrebných opatrení.

amo hun 22.11.2018
Obr.: Situácia v Maďarsku po zväčšní zamorených oblastí a infikovaných zón.

Zdroj: http://portal.nebih.gov.hu
Autor: M.Hustinová

 

Hľadať

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Tempus Car solo page 0001 

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.