Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

budapes 10Vírus afrického moru ošípaných bol zistený dňa 28.9.2019 u piatich uhynutých diviakoch vo zvernici Budakeszi Forestry. Nákazu u diviačej zveri potvrdili v laboratóriu Národného úradu pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nebih). Veterinárni odborníci okamžite začali vykonávať potrebné opatrenia na základe pokynov hlavného veterinárneho lekára. Epidemiologické vyšetrenie má vysvetliť ako sa infekcia objavila.

V posledných dňoch bolo na tomto území zaznamenaných viacero diviakov, ktoré boli hlásené ako uhynuté. Súbežne so začiatkom vyšetrovania nariadil hlavný veterinárny lekár zvýšené vyhľadávanie jatočných tiel diviakov v postihnutej oblasti a odoberanie vzoriek u diviačej zveri. Do laboratória Nebih boli doručené desiatky vzoriek, z ktorých päť bolo v sobotu 28.9.2019 testovaných na prítomnosť vírusu AMO.

Na základe pozitívnych výsledkov z uhynutých diviakov, hlavný veterinárny lekár nariadil odstránenie populácie diviačej zveri vo zvernici a ako v predchádzajúcich prípadoch nariadil potrebné opatrenia. Patria sem okrem iného vymedzenie infikovanej oblasti a v rámci nej prísne obmedzená oblasť dôležitosti pre epidemiologickú kontrolu.

1.10
Obr.: Aktuálna situácia s AMO na území Maďarska k 1.10.2019.

Epidemiologické vyšetrenie má vysvetliť ako sa mohla infekcia objaviť na danom území.  Najpravdepodobnejšou možnosťou v súčasnosti je prenos ľuďmi, pretože vírus sa vyskytuje iba u diviakov v krajine ďaleko od postihnutej oblasti. V posledných týždňoch prichádzalo z krajín, ktoré sú silne infikované AMO niekoľko cudzincov, ktorí mohli rozšíriť túto chorobu aj z domácich infikovaných chovov.

Zdroj: portal.nebih.gov.hu
Autor: M.Hustinová

Hľadať

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Tempus Car solo page 0001 

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.