Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

polsko 22Na západe Poľska bolo AMO potvrdené u nájdených uhynutých diviakov len necelých 12 km od hraníc s Nemeckom.

Nemecko a Poľsko prerokúvajú nové opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu vírusu, vrátane hraničných plotov a zvýšeného lovu diviakov. V rámci "Zeleného týždňa" sa nemecká ministerka poľnohospodárstva Julia Klöcknerová a poľský minister poľnohospodárstva Jan Krzysztof Ardanowski stretli v Berlíne a dohodli sa na nových opatreniach, na spoločnej ochrane proti vírusu a zabránenie jeho šíreniu do Nemecka.

Medzi nové preventívne opatrenia patrí
• Vývoj spoločného súboru opatrení na posilnenie predchádzajúceho úsilia. To zahŕňa výstavbu plotu pozdĺž hranice, aby sa zabránilo diviakom v migrácii do Nemecka.
• Bude preskúmané, ako nemeckí technici môžu pomôcť so stavbou ochranných plotov na poľskej strane. Za týmto účelom je skoro naplánovaná návšteva.
• Intenzifikácia spolupráce v oblasti výskumu a vývoja.
• Spolupráca na významnom znížení populačnej hustoty diviakov.

Nemecké ministerstvo tiež informovalo, že budú rozšírené opatrenia proti vírusu AMO. To umožňuje úradom v spolkových krajinách postaviť dočasné ploty, ktoré zbrzdia migráciu zveri v prípade objavenia nákazy. Až doteraz mali úrady povolenie postaviť bariéry len v ohnisku nákazy. V budúcnosti by malo byť možné uzavrieť aj nárazníkovú zónu.

polsko 22
Obr.: Posledný výskyt uhynutých diviakov pozitívnych na AMO

Zdroj: africkymorprasat.cz
Autor: M.Hustinová

Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.