Kancelária SPK, Štefánikova 10, Bratislava, tel. č.:  02/57 20 33 11

svpsŠtátna veterinárna a potravinová správa SR informuje, že vydala usmernenie č. 308812022-220 (S), 892412022-220 (Z) z 03.10.2022, určené regionálnym veterinárnym a potravinovým správam (RVPS). Toto usmernenie sa týka povoľovania sanitárneho odstrelu diviačej zveri a hromadného odstrelu ostatnej raticovej zveri v oblastiach zaradených do reštrikčného pásma II. alebo III. vo vzťahu k AMO.

Legislatíva EÚ zakazuje vykonávať v týchto oblastiach spoločné poľovačky. Z dôvodu potreby znižovania denzity diviačej zveri a tiež ostatnej raticovej zveri, na základe hodnotenia rizika, ŠVPS SR zvolila cestu takzvaného sanitárneho odstrelu, aspoň tam kde nie je riziko šírenia AMO touto činnosťou príliš vysoké. Vytvorila tak možnosť alternatívy, umožňujúcej efektívny a zároveň z pohľadu rizika šírenia AMO bezpečný lov zveri. Upozorňujeme, že nejde o spoločné poľovačky podľa zákona o poľovníctve a teda nie je vhodné, aby sa tento názov použil v súvislosti so sanitárnym odstrelom.

Z uvedených dôvodov užívateľ poľovného revíru nepredkladá žiaden „plán sanitárneho odstrelu“ na okresný úrad, pozemkový a lesný odbor a ten ho neschvaľuje. Užívateľ poľovného revíru podáva žiadosť o povolenie výnimky z opatrení stanovených RVPS (t. j. o povolenie sanitárneho odstrelu diviačej zveri) na príslušnú RVPS. Okresný úrad, pozemkový a lesný odbor pre RVPS potom potvrdzuje, že v poľovnom revíri, ktorého užívateľ žiada o sanitárny odstrel, sú prekročené NKS a vznikajú tam škody spôsobené zverou. V rámci povoleného sanitárneho odstrelu bude možné loviť aj ostatnú netrofejovú raticovú zver.

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (usmernenie_SVPS_SR_sanitarny_odstrel_22.pdf)usmernenie_SVPS_SR_sanitarny_odstrel_22.pdf[Povoľovanie sanitárneho odstrelu 2022]273 kB

Hľadať

Sledujte HALALI

halali premiera

E-KNIHA NÁVŠTEV REVÍRU SPK

halali premiera

Výročné konferencie OPK

50t

Newsletter

50t

Odber newslettra

Poistenie PUP

Nadácia Príroda

SME ČLENMI

cic

FACE Official dark green 1

fitasc

Hlavný partner:

Tempus Car solo page 0001 

Zmluvní Partneri:

 

ibo_jpg.jpg

OKGroupSK150

partner lesy web

partner vlm web

 

Logo VF

Partneri a komunikační partneri

logo transparentne nove

oz zelen

Polovnictvo a Rybarstvo

LovuZdar DarkGreen1 1Logo VF

Telekomunikačný partner

O2BD
Táto webová stránka používa cookies, za účelom zlepšenia funkčnosti stránky pri poskytovaní našich služieb a štatistiky návštev. Zobrazením našej stránky súhlasíte s používaním súborov cookies a zvoľte možnosť „Súhlasím“. V prípade nesúhlasu, vyberte možnosť „Nesúhlasím“. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať v sekcii.